TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Konfeksiyon ve Hazır Giyim Sanayi Meclisi toplandı


21.09.2022 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Konfeksiyon ve Hazır Giyim Sanayi Meclisi toplantısı, Meclisten Sorumlu TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Kıvanç’ın katılımı ile Meclis Başkanı Şeref Fayat başkanlığında; sektörün güncel gelişmelerini değerlendirmek üzere gerçekleştirildi.​

Meclisten Sorumlu TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Kıvanç gerçekleştirdiği açılış konuşmasının ardından; son Meclis toplantısından bu yana sektörün güncel sorunlarına yönelik Birliğimizin yaptığı çalışmalar ve Kamu ile yapılan görüşmelere dair Meclis Üyelerini bilgilendirdi.

 

Hazır giyim sektörünün 2022 yılı gelişmelerinin etraflıca değerlendirildiği toplantıda, Meclis Üyelerinin 2023 yılı beklentileri istişare edildi. En büyük ihracat pazarı olan Avrupa ve ABD’de süregelen ekonomik sorunlar nedeniyle ihracat pazarlarında yaşanması muhtemel daralmaların 2023 ortasına kadar süreceğine dikkate çeken Meclis Üyeleri, ihracat rakamlarında düşüş öngördüklerini ve 2023 yılının sektör açısından zor geçeceğini dile getirdi.

 

Finansmana erişim sıkıntılarının büyük ölçüde devam ettiği; enerji, işgücü, hammadde ve taşımacılık kaynaklı maliyet artışlarının da aynı ölçüde devam ettiği vurgulandı. Döviz kurları ve Euro-dolar paritesinde yaşanan dalgalanmalar nedeni ile rakiplere karşı fiyat avantajının kaybedilerek, sektörün pazar kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalındığı belirtildi. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA