TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Deri ve Deri Ürünleri Sanayi Meclisi toplandı


26.11.2020 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Deri ve Deri Ürünleri Sanayi Meclisi toplantısı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Kıvanç ve Meclis Başkanı Muhittin Savranoğlu başkanlığında Kamu ve sektör temsilcilerinin yoğun katılımıyla video konferans yoluyla gerçekleştirildi.​

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Kıvanç açılış konuşmasında TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun selamlarını ileterek, pandemi boyunca sektörlerin yaşadığı sıkıntının farkında olduklarını ve TOBB olarak her daim sektörün yanında olduklarını vurguladı.

 

Meclis Başkanı Muhittin Savranoğlu gerçekleştirdiği açılış konuşmasında öncelikle TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür ederek sektör olarak her zaman desteklerini hissettiklerini belirterek, bu gücün özellikle içinde bulunulan pandemi sürecinde sektöre rahat bir nefes aldırdığını belirtti.

Toplantıya katılan Ticaret Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü İthalat Denetimleri Daire Başkanı Sanem Yıldız “Bazı Tekstil, Konfeksiyon ve Deri Ürünlerinin Denetimine İlişkin Tebliğ” hakkında detaylı bir sunum gerçekleştirerek meclis üyelerini bilgilendirdi. Sunumunda “Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sistemi (TAREKS)” ve “Bazı Tekstil, Konfeksiyon ve Deri Ürünlerinin Denetimine İlişkin Tebliğ (Ürün Güvenliği Ve Denetimi: 2021/18)” kapsamının işleyişi, amacı ve genel sürecine dair detaylı değerlendirmelerde bulunan Yıldız, meclis üyeleri ile tüm sürece dair görüş alış verişinde bulundu.

 

Meclis üyeleri arasında kurulan alt komitenin bir araya gelmesi ile “Deri ve Kürk” terimlerinin suni, vegan  v.b malzemelerle karıştırılmamasına yönelik yapılan detaylı çalışma Meclis Danışmanı Onur Görgün tarafından meclis üyeleri ile paylaşıldı. Meclis üyeleri hazırlanan çalışmayı etraflıca değerlendirerek konuya dair görüşlerini iletti.

 

Tabakhane, saraciye ve ayakkabı sektörleri kapasite kriterlerinin değişimine yönelik çalışmalar meclis üyeleri tarafından değerlendirildi. Meclis Başkan Yardımcısı Ersin Kaşka kapasite kriterlerinin önemine dikkat çekerek, kapasite kriterlerinin sektörün tümünü kapsayacak nitelikle günümüz koşullarına uyarlanmasının deri sektörü için gerekliliğini vurguladı.

 

Toplantının diğer gündem maddeleri pandemi koşullarında sektörel üretim ve pazarlama koşulları, bitmiş kürk ürünlerinde ÖTV uygulaması konuları da meclis üyelerince ele alınarak, değerlendirmelerde bulunuldu.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA